WSBK

Викендов се одлучува WSBK шампионот

После 6 сезони имаме неизвесен финиш пред последниот викенд во Малезија. Razgatlioglu или Rea? Кој ќе биде шампион оваа година?

Следете нè на:

После 6 сезони имаме неизвесен финиш пред последниот викенд во Малезија. Razgatlioglu или Rea? Кој ќе биде шампион оваа година?

toprak rea full

Изминатите години не дека не биле возбудливи завршниците во WSBK шампионатот, но ниту една не била доведена до последниот викенд. Оваа година разликата помеѓу првиот, Toprak Razgatlioglu и актуелниот шампион Jonhatan Rea по изозени 12 рунди и 35 трки е само 30 поени. Разлика која е доволно блиску да овозможи возбуда викендов кој ни претстои. Разлика која на минатите викенди во повеќе наврати не била доволна да му ја зачува позицијата на лидерот. 

За титулата ќе се вози на нова патека во Малезија - Pertamina Mandalika International Circuit. Атрактиванта локација само придонесува за поголема рамноправност во битката затоа што ниту еден возач досега нема возено, а првичните подготовки се одвиваат со помош на дронски снимки и компјутерски графики.  

Би можело да ве интересира

Дали MotoGP е навистина најпосакуваниот мото шампионат меѓу возачите? 

MV Agusta преку проектот Lucky Explorer влегува во популарната Adventure категорија!

По стапките на поголемиот брат и помалиот Versys го менува својот изглед и доби некои нови „гаџети”

После 6 сезони имаме неизвесен финиш пред последниот викенд во Малезија. Razgatlioglu или Rea? Кој ќе биде шампион оваа година?

По неизвесноста околу спонзорот и дали воопшто новиот VR46 Racing тим ќе се појави следната година во MotoGP шампионатот, еве добра вест. VR46 Ducati ќе има во MotoGP!

Денес го испраќаме Роси. Денес во Валенсија легендата, Валентино Роси, се збогува од спортот и натпреварувањето кое за многумина беше синоним со неговото име. Пред да го испратиме во светот на трките на 4 тркала, еве листа на факти која вчера беше објавена на MotoGP.com

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.