Мотоцикли

Kawasaki подготвува мотори на хибриден погон

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

Следете нè на:

Да, добро прочита Kawasaki официјлано најави хибриден мотор кој, се разбира, комбинира електрична енергија и стандарден мотор со внатрешно согорување. 

kawasaki electric hybrid

Повеќе од една година Kawаsaki наговестуваат дека подготвуваат нешто вакво, но ништо до сега не беше официјално потврдено. Компанијата најави дека секој мотор кој тие ќе го продаваат на развиените пазари до 2035 година ќе биде или електричен или хибриден. Ова во некоја мера се преклопува со легислатвита која периодов ја наметнува ЕУ. 

На краток рок компанијата најави дека ќе има 10 електрични мотори со батерија во своите салони до крајот на 2025 година, што и не е така далеку од денес. Ветувањата не запираат тука, Kawasaki и нивните планови некако делуваат многу храбро па така велат дека до 2025 годнина годишно ќе лансираат во просек по 16 нови модели и до тогаш ќе имаат 15 нови офроуд модели кои ќе вклучуваат електрични и хибридни машини. 

kawasaki electric hybrid 2

Батеријата која ја највија дека ќе ја користат во хибридните модели е прилично мала со капацит од 48V, но ако се земе предвид дека таа нема да има задача да помине долг пат туку да заштеди гориво и издувни гасови во градското возење тогаш ова е сосема доволно, а доволно добра ќе е и за да му даде екстра моќ на бензинскиот мотор кога ќе му затреба.  

Kawasaki исто така вели дека овие модели ќе имаат полу автоматски менувач кој се активира на копче со цел да го олесни префрлањето од една на друг мотор и полесно да ја котролира потрошувачкат ана гориво и енергија.

Би можело да ве интересира

Дали MotoGP е навистина најпосакуваниот мото шампионат меѓу возачите? 

MV Agusta преку проектот Lucky Explorer влегува во популарната Adventure категорија!

По стапките на поголемиот брат и помалиот Versys го менува својот изглед и доби некои нови „гаџети”

После 6 сезони имаме неизвесен финиш пред последниот викенд во Малезија. Razgatlioglu или Rea? Кој ќе биде шампион оваа година?

По неизвесноста околу спонзорот и дали воопшто новиот VR46 Racing тим ќе се појави следната година во MotoGP шампионатот, еве добра вест. VR46 Ducati ќе има во MotoGP!

Денес го испраќаме Роси. Денес во Валенсија легендата, Валентино Роси, се збогува од спортот и натпреварувањето кое за многумина беше синоним со неговото име. Пред да го испратиме во светот на трките на 4 тркала, еве листа на факти која вчера беше објавена на MotoGP.com

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.