Мотоцикли

Honda Dominator добива наследник

Пред 23 години Honda престана да го произведува NX 650 Dominator, дали оваа легенда ќе добие свој наследник?

Ако судиме според фактот кој наведува дека Honda неодмана регистрирале патент за да го заштитат името NX 500 тогаш може само да претпоставиме дека во својот план имаат нов т.н. дуал спорт мотор кој ќе биде наследник на Dominator. 

Според информации кои ги пренесува Motorrad, Honda ја регистрирала кратенката NX во мај оваа година и се очекува во 2023 да понуди на пазарот нова изведба на база на својот 500 агрегат. Односно агрегатот е оној со зафатнина од 471cc кој веќе се користи во CB500X и се очекува да биде искористен и во CL 500. 

Се останато покрај зафатнината на моторот е само шпекулација. Медиумите погодуваат дали ќе има 19 или 21 инчно тркало напред. Ако се земе предвид дека CB500X има 19-ка напред тогаш за очекување е оваа изведба да биде повеќе насочена кон неасфалтираните патишта и напред да има 21 инчно тркало. 

Во најавите се вадат податоци за истириските успеси на Honda со мотори кои се блиску до овој но никој не бил ист... па така шпекулациите и опциите ќе ги оставиме за некоја следна прилика кога ќе има официјални инфорамации. Засега останува само да имаме предвид дека догодина Honda може да има нов доминатор кој ќе се обиде, нели според името, да издоминира во сегменотот. 

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.