Мотоцикли

Нов CFMoto 250 CL-X Neo-Retro Roadster

CFMoto продолжува со својот агресивен и убедлив напад на Европските и светските пазари. 

250 clx 1

По урнек на веќе успешниот и позитивно примен 700 CL-X кој имавме прилика и да го возиме есеноска во Скопје, кинескиот партнер на KTM ја користи веќе докажаната рецептура и на база на помалиот CFMoto 250 NK решија да понудат модел кој ќе ги задоволи младите урбани возачи кои сакаат да се „возат” на ретро бранот но сепак да изгледаат современо. 

Новиот 250 CL-X дебитираше во Индија и веднаш, на прв поглед е јасно дека целосниот изглед го презема од својот поголем брат. Како најкарактеристичен и стилски препознатлив елемент 250 CL-X ќе го има истиот дизaјн на предниот фар. Округло LED светло опкруженo со препознатливиот различно осветлен X. Линиијата која ги врзува резервоарот, истакнатото седиште и задниот дел јасно ја истакнуваат спортската естетика на моторот. 

250 clx 3

Што се однесува до техничките карактеристики како и 250 NK агрегатот е со 249 кубни сантиметри, еден цилиндар, водено ладење и 28 КС. CFMoto 250 CL-X има различни модови за возење и т.н. slipper clutch за дополнително помазно искуство низ градските метежи. 

Позицијата на седењето е поисправена а покрај целосниот LED пакет за осветлување тука се и дигиталната инструмент табла, ABS, KYB суспензија и диск сопирачките напред и назад. 

И покрај тоа што CFMoto нема најавено цена ни за европскиот но ни за азискиот пазар, сепак не би изненадило набрзо да понудат слична верзија на оваа изведба на нивната 300cc платформа што би значел нов 300 CL-X, но останува да видиме.

Досега сведочиме на брза реакција и навремена понуда на новите CFMoto модели на нашиот пазар, CL-X верзиите секако се атрактивни и за нашиот пазар па зголемената понуда може да резултира и си поголема застапеност на овој бренд на локалните улици. Малите стилски мотори се во особен подем, конкуренцијата локално не е голема, па логично е да очекуваме збогатена понуда во периодот кој следува. 

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.