Интервјуа

Првиот Македонец со Iron Butt сертификат - Стојан Поповски

Стојан Поповски, нашиот познат триатлонец и учесник на бројни Iron Man натпреварувања, е првиот Македонец со Bun Burner Gold сертификат за извозени 1500 милји на мотор за помалку од 24 часа доделен од страна на Iron Butt Association. 

Следете нè на:

 

Стојан Поповски, нашиот познат триатлонец и учесник на бројни Iron Man натпреварувања, е првиот Македонец со Bun Burner Gold сертификат за извозени 1500 милји на мотор за помалку од 24 часа доделен од страна на Iron Butt Association. 

Во октомври пишувавме подетално за Iron Butt и нивното основање и различните предизвици кои ги поставуваат. Тогаш, секако, инспирација ни беше Стојан, како и сега, но тогаш тој го имаше добиено сребрениот сертификат, иако имаше извозени километри со кои можеше веднаш да го добие златниот предизвик. Сепак правила си се правила и во неговиот повторен обид, некаде кон крајот на октомври тој успеа соодветно да го документира неговиот подвиг и да го реализира возењето од1500 милји за помалку од 24 часа со пто се здови со Bun Burner Gold сертификат.     

- Клучна е менталната подготовка, можеби повеќе од физичката, а екстремно важно е доброто планирање на паузите, вели Стојан во разговорот со Дарко од YouTube каналот Мотори + Пиво + Баскет. Погледнете го видеото на во кое Стојан во детали ги раскажува неговите искуства со овие предизвици, подготовките, неуспшените обиди и секако плановите за оваа година. 

stole video

 

Би можело да ве интересира

По промоциите во Маврово и Пониква овој викенд CFMOTO караванот ќе биде на Попова Шапка. Искористете го овој викендот (22-23 јануари), да се запознаете со новиот ексклузивен модел на CFMOTO UTV 1000 XL.

CFMoto продолжува со својот агресивен и убедлив напад на Европските и светските пазари. 

И не е толку големо изненадување ако кажеме дека и во 2021 година сакавме што е можно повеќе да се одвоиме од пандемиската реалност и да побегнеме барем на едно попладне некаде каде нема да мислиме на тоа, нели? А како подобро да се препуштиме на уживање ако не на мотор?

Малку незграпен избор на зборови, но секако се радуваме што ултраталентираниот 6-кратен шампион се чувствува подобро и се врати на тренирањето со мотоцикл.

Приватниот тим на починатиот Fausto Gresini ја раскина врската со фабричкиот тим на Aprilia и ги замени мотори со уште еден италијански мотор – Ducati!

Како што погребите и венчавките се дел од секојдневието, нема причина да не бидат дел и од уникатното наптреварување како што е релито Дакар.

Реклами

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.