Занимливости

World Ducati Week се враќа на програмата

По оправданата пауза ducati го најави 11 издание на нивниот традиционален годишен настан: World Ducati Week

World Ducati Week ќе се одржува на патеката во Мизано, Италија во јули. Точните датуми се 22 до 24 јули а традиционалано ќе се одржува како што веќе наведовме на Misano World Circuit Marco Simoncelli домот на MotoGP трките од 2007 година. 

Настанот е прослава на се што е поврзано со брендот, отворен е за сите посетители од различни возрасти, националности, пол и мотор кој го возат. 

WDW18 Day2 20 Gallery 906x510

На самиот настан ќе содржи бројни различни активности кои во текот на тие 3 дена ќе треба да им понудат уникатно искуство на сите љубители на моторите, не само на т.н. дукатисти. Веројатно најпривлечниот настан ќе биде трката на шампионите во која некои од возачите на Ducati тимовите од MotoGP и WorldSBK ќе се натреваруваат. Се разборира ќе има и сесии за запознавање на возачите, делење автограми но ќе има и средби и предавања и со техничарите, лидерите на тимовите и поранешни Ducati возачи. 

Влезниците се во продажба а убавиот дел е што може да си купите влезница која ќе му даде пристап и на вашиот мотор не само на вас. Ова значи дека ти и твојот мотор може да бидете на патека во Мизано со уште стотици други фанови на Ducati.  Да бидеме рални цените на влезниците не се превисоки, ама дека ќе остане целиот трошок само на влезница кога ќе влезе човек таму, тешко. Инаку дневна влезница чини околу 40 евра со мотор, а за три дена помалку од 100. 

Ако ти звучи ова примамливо тука ги има сите детали и можност за купување влезници:  World Ducati Week 2022

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.