Хорхе Мартин (Prima Pramac Ducati) ја освои првата Спринт победа во сезоната, освојувајќи ги и првите 12 поени од сезоната на Големата награда на Катар Ервејс во Катар. Шпанецот го продолжува својот успех во Спринт трките, победувајќи го Бред Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) за половина секунда пред целната линијата.

Возачот на Априлија Рејсинг, Алеш Еспаргаро, имаше одлично темпо на крајот на трката, превземајќи го подиумот од актуелниот светски шампион Франческо Бањаиа во првата спринт трка од сезоната.

Хорхе Мартин ја добив борбата во првиот свиок, ставајќи го Ducati пред брзиот Бред Биндер (Red Bull KTM Factory Racing) кој стартуваше од вториот ред до второто место. Како што напредуваше трката, предните двајца се обидуваа да создадат празнина, при што Биндер го започна обидот да го преземе водството во вториот круг. Биндер подобро размислуваше за своето возење, останувајќи на втората позиција.

Со трка од само 11 круга беше „брзо и бесно“ за Франческо Бањаиа кој го претекна колегата од Ducati Lenovo, Енеа Бастианини. „Ѕверот“ возврати, накратко претекнувајќи го Бањаиа, но излета широко и му ја предаде позицијата број 1 во жестоката битка меѓу совозачите.

Мартин го постави најбрзиот круг на трката порано, обидувајќи се да избега од канџите на Јужноафриканецот. Сепак, јазот почна да се затвора со предните шест возачи кои се здружија додека трката напредуваше. Фабио ди Џианантонио од тимот на Pertamina Enduro VR46 имаше неславен крај на трката, паѓајќи во вториот круг.

Предната група продолжи да се бори што му овозможи на Марк Маркез (Gresini Racing MotoGP™) да ја стигне водечката група. Бројот 93 започна од шестата позиција и го следеше темпото на водечката група во Спринтот. Маркез го најде својот пат преку Бастианини и Алеш Еспаргаро (Aprilia Racing) на само пет круга преостанати.

Маркез можеше да го почувствува подиумот на првата Спринт трка во сезоната, а притоа вршеше притисок врз Бањаиа на третата позиција. Сепак, Маркез направи грешка, излета широко и му дозволи на Еспаргаро да го помине осумкратниот светски шампион. Во меѓувреме, Алекс Маркез (Gresini Racing MotoGP™) водеше своја битка подолу на теренот со Педро Акоста (Red Bull GASGAS Tech3).

Ова беше уште една тешка трка за Monster Energy Yamaha MotoGP™ тимот со Фабио Квартараро кој се бори надвор од првите позиции за постигнување девет поени. Квартаро се квалификуваше на 15-та позиција и го заврши Спринтот борејќи се со Јохан Зарко и Марко Безеки.

Во последните два круга, сите погледи беа вперени во предната група и Алеш Еспаргаро, кој ја намали разликата до Бањаиа и се обиде да го помине. Беше тоа извонредна битка и по еден неуспешен обид, Еспаргаро успеа, поминувајќи го италијанецот за да го заземе подиумот на последниот свиок на еден круг пред крајот.

Бањаиа се задржа на четвртото место на крајот, завршувајќи пред Марк Маркез кој беше полн со насмевки по неговиот прв Спринт со Gresini Racing MotoGP™, заокружувајќи ги првите пет возачи. Зад него беше возачот од првиот ред, Енеа Бастианини, кој го заврши воведниот Спринт во годината на шестото место. Алекс Маркез успеа да го надмине Акоста на целната линија, победувајќи го дебитантот за седмата позиција. Маверик Вињалес (Aprilia Racing) на целта го забележа последниот поен на денот и заврши на деветтата позиција.

Трката утре започнува во 18 часот по наше време, со пренос на SportKlub 1 каналот.

Резултати:

1

Jorge Martin (Prima Pramac Racing)

2

Brad Binder (Red Bull KTM Factory Racing)

+0.548

3

Aleix Espargaro (Aprilia Racing)

+0.729

4

Francesco Bagnaia (Ducati Lenovo Team)

+1.625

5

Marc Marquez (Gresini Racing MotoGP™)

+1.872

6

Enea Bastianini (Ducati Lenovo Team)

+2.322

7

Alex Marquez (Gresini Racing MotoGP™)

+3.154

8

Pedro Acosta (Red Bull GASGAS Tech3)

+4.431

9

Maverick Viñales (Aprilia Racing)

+6.738

10

Jack Miller (Red Bull KTM Factory Racing)

+12.670

Back To Top