MotoGP

Распоред за следење: Grand Prix of The Americas

Третата трка од годинешниот МотоГП шампионат викендов се вози во САД.

Следете нè на:

 

Третата трка од годинешниот МотоГП шампионат викендов се вози во САД.

Гран при натпреварувањата во Америка имаат долга традиција која ги вклучува легендарните патеки како дејтона, Лагуна сека и Индијанаполис. Во 2013 година беше изградена патеката „Circuit of The Americas“ која со својот изглед, услови и капацитет од 120.000 гледачи стана хит и веднаш влезе во календарот на МотоГП шампионатот.

Grand Prix of The Americas

Со должина од 5,5 километри, патеката е составена од 20 свиоци од кои 11 се леви, а 9 десни. Најдолгиот правец изнесува 1200 метри, а најголемата брзина измерена на патеката изнесува 345,6 км/ч. Рекордот на патеката е во сопственост на Марк Маркез, кој во 2014 година сврте круг за време од 2'03.575.

Возбудувањата започнуваат денеска според следниот распоред:

Петок (01.10.2021) | SportKlub 3
16:00 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
16:50 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
17:50 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
20:10 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
21:05 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
22:05 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
Сабота (02.10.2021) | SportKlub 3
16:00 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
16:50 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
17:50 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
19:30 MOTO GP USA: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
20:25 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
21:05 MOTO GP USA: MOTO GP – КВАЛИФИКАЦИИ
22:05 MOTO GP USA: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
Недела (02.10.2021) | SportKlub 2
17:55 MOTO GP USA: MOTO 3 – ТРКА
19:20 MOTO GP USA: MOTO 2 – ТРКА
21:00 MOTO GP USA: MOTO GP – ТРКА

Би можело да ве интересира

По промоциите во Маврово и Пониква овој викенд CFMOTO караванот ќе биде на Попова Шапка. Искористете го овој викендот (22-23 јануари), да се запознаете со новиот ексклузивен модел на CFMOTO UTV 1000 XL.

CFMoto продолжува со својот агресивен и убедлив напад на Европските и светските пазари. 

И не е толку големо изненадување ако кажеме дека и во 2021 година сакавме што е можно повеќе да се одвоиме од пандемиската реалност и да побегнеме барем на едно попладне некаде каде нема да мислиме на тоа, нели? А како подобро да се препуштиме на уживање ако не на мотор?

Малку незграпен избор на зборови, но секако се радуваме што ултраталентираниот 6-кратен шампион се чувствува подобро и се врати на тренирањето со мотоцикл.

Приватниот тим на починатиот Fausto Gresini ја раскина врската со фабричкиот тим на Aprilia и ги замени мотори со уште еден италијански мотор – Ducati!

Како што погребите и венчавките се дел од секојдневието, нема причина да не бидат дел и од уникатното наптреварување како што е релито Дакар.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.