MotoGP

Marquez со едно око кон сезоната 2022!

Малку незграпен избор на зборови, но секако се радуваме што ултраталентираниот 6-кратен шампион се чувствува подобро и се врати на тренирањето со мотоцикл.

 marquez portimao

Пишувавме веќе за состојбата на Шпанецот, над кој висеше голем прашалник за времето на неговото враќање на патеките. По оваа последна повреда, за разлика од претходната кога по скршеницата во Херез во 2020, веќе по неколку дена правеше склекови и се обиде да се врати веднаш на патеката, од таборот на Marc овој пат се многу по воздржани. 

Разбирливо е дека мината повреда беше сурово школо за тоа дека не е секогаш брзината најважна, па почекаа овојпат и не избразаа со евентуално прерано враќање на трките или тренинзите. 

Marc го направи првиот тренинг на мотор по цели 3 месеци пред 3 дена на крос патека со својата Honda CRF како прво скалило кон она што следеше. Ни кацигата не можеше да му ја скрие радоста кога се паркираше по неколкуте извозени круга. Навистина за некој кој не може да си го замисли животот без мотори, прилично сурова судбина се оваа серија на повреди.

По позитивните оценки од Marc, но и од неговиот лекарски тим, вчера беше организиран уште еден тест, но овој пат на машината RC213V-S која е најблиско нешто до прототипот со кој се натпреварува.

Во Портимао беше организиран приватен тест за да се направи евалуација на повредата и да се направи една прогноза за тоа дали е спремен да го извози првиот официјален тест во Малезија. 

Се чека официјална информација дали тестот помина според очекувањето и дали конечно ќе го видиме Шпанецот фит за тестирање и трка. Ако и радикално преработениот прототип на Honda е навистина голем чекор напред како што најавија останатите возачи на HRC, тогаш конкуренцијата може да се замисли. 

Останува да видиме секако и колку од силата на десната повредена рака е вратeна по паузата и дали ќе биде на 100% во тој поглед.

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.