MotoGP

Gresini почина. Да живее Team Gresini Racing MotoGP!

Приватниот тим на починатиот Fausto Gresini ја раскина врската со фабричкиот тим на Aprilia и ги замени мотори со уште еден италијански мотор – Ducati!

Gresini MotoGp 2022jpg 

Ожалостената вдовица Nadia Padovani, едвај собра храброст при презентацијата на тимот за оваа сезона и не треба да си голем аналитичар за да сфатиш дека поминала низ пеколот и назад кога по починувањето на големиот двократен светски шампион и сопственик на тимот Fausto, мораше да го ја преживее сопствената болка и да го одржи тимот во живот. 

Веројатно многумина би се повлекле во таква ситуација, што не е воопшто необично, но едноставно таков е светот на MotoGP. Ако се потсетиме на трагедијата на Marco Simoncelli чиј татко Paolo собра храброст да продолжи понатаму, па дури и да оформи сопствен тим со кој ќе ја продолжо страста и радоста на тркањето во честа на неговиот син, тогаш јасно е дека мото светот е посебена средина. 

Да се вратиме на промоцијата на новиот тим Gresini Ducati кој ќе биде опремен со 2 идентични мотори Desmosedici GP21 со кој ќе се натпреваруваат одличниот Enea Bastianini и почетникот Fabio Di Giannantonio. Иако не е најновата генерација на Desmo GP22 сепак се работи за моторот кој минатата година освои најмногу победи и делуваше како најбрз мотор. 

После првата година на прибирање искуство, Enea нема да изненади ако го гледаме уште почесто на подиумот, додека пак Di Gia го има комфорот на учење без многу очекувања.

На промоцијата се појави и неизбежниот Gigi Dall'Igna за да ја зајакне поддршката на тимот на кој ќе му биде потреба поддршка од целата MotoGP фамилија.

Со ова и официјално е отворена сезоната на промоции на тимовите за сезоната 2022! 

Би можело да ве интересира

Деновите, пред една од најкултните трки во календарот, изобилуваат со содржини.

 Според најавата на некои светски медиуми за очекување е KTM многу наскоро да ја лансира својата нова понуда во рангот на новата 490 серија. 

Дали организација на трка значи само објавување на стартот и мафтање со црно бело знаме за крај? Дали обврските на организаторот завршуваат тука?

Неверојатна е брзината, желбата и посветеноста на најбрзите тројца на секоја досегашна трка во овогодинешниот шампионат на суперспортските мотори WSBK!

Викендов во Србија на патеката Навак се возеа 3 и 4 трка во рамките македонскиот и БМУ европскиот шампионатот во врзински мотоциклизам. 

Запознајте ги Бранко, Новак, Михаил, Горјан, Гален и Олег. Јас ги запознав едно неделно попладне на полјана во близина на спортскиот аеродром Стенковец. 

Листа на мото настани

Забава на Custom Choppers Strumica по повод отворањето на нивниот клаб хаус.

 • 14 Мај 2022 - 14 Мај 2022
 • Custom Choppers Club House
 • На главниот булевар во Струмица

Мото клубот Вепар на 15-ти мај ќе ја организира петтата по ред бавна трка.

 • 15 Мај 2022 - 15 Мај 2022

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

МК Мечки од Куманово го најави годинешниот „Moto Rock Fest 2022“.

 • 11 Јуни 2022 - 11 Јуни 2022
 • Спортски аеродром Аџитепе

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Да продолжиме со поголемо темпо од онаму кај што застанавме во 2019 година.
Се гледаме на првиот викенд во месец Јуни!!!
 • 03 Јуни 2022 - 05 Јуни 2022
 • Нов Парк
 • Свети Николе

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.