Домашни

Најава: Тренинг за безбедно управување мотоцикли

Поминаа скоро 3 години од првиот одржан промотивен тренинг за безбедно возење во организација на Мот клубот Безбедност. Време е за уште еден. 

Мото клубот Безбедност се формираше во 2017 година со цел развој, афирмација, промоција на мотоциклизмот, мототуризмот, мото спортот и сродните дисциплини, унапредување и заштита на животната средина како и промоција на безбедно ста во сообраќајот на мотоциклистите и останатите учесници во сообраќајот, а особено кај возачите почетници и помлади категории на лица кои управуваат или планираат да управуваат мотоцикли. 

Во насока на остварување на основните цели, мото клубот во својот план на активности централно место му дава на тренингот зa безбедно управување на мотоцикли. Преку овој тренинг учесниците имаат можност да ги унапредат своите познавања и техники за управување на мотоцикл. 

 mk-bezbednost-2019

Претставник од мотори.ком.мк беше дел од промотивниот тренинг во 2019, а ние останатите со нетрпение го очекувавме следниот. Заради добро познати причини изминативе две години клубот не беше во можност непречеено да организира настан од ваков тип. Конечно, оваа година сите услови се исполнети и тренинг повторно ќе има. 

По тој повод разговарав со Игор Јовановски, претседател на клубот. Во видеото детално одоговара на сите прашања поврзани со претстојниот тренинг. 

На кратко трнингот е составен од теорретски и практичен дел и ги покрива следните теми и вежби:

 • Учество на мотоциклите во сообраќајот – анализа и статистика
 • Пат на застанување – ;време на реагирање – реакција, пат на кочење и брзина
 • Техника на возење употреба на квачило, употреба на кочница, позиција и став на мотоцикл, техника на обратно управување, техника на водење со поглед и возење во кривина
 • Правилна употреба на заштитната опрема
 • Манипулација со мотоцикл во место
 • Споро  возење од точка А до точка Б - ;техника на водење со поглед
 • Движење и застанување
 • Вежби во круг - техника на водење со поглед, техника на обратно управување, положба на мотоциклистот, управување на мотоциклот во кривина
 • Слалом
 • Осмица
 • Правилно кочење, предна кочница, задна кочница и двете кочници истовремено

mk-bezbednost-2019-303

Тренингот е закажан за 11 и 12 јуни во рамките на СЦ Борис Трајковски. Бројот на местата е ограничен. Ако сакате да се пријавите тоа можете да го направите на нивниот вебсајт или преку инфорамциите објавени на официјаната Facebook страница на мото клуб безбедност.

Мото клуб Безбедност - https://motoclub.mk/trening.html
Мото клуб Безбедност FB - https://www.facebook.com/bezbednostMK 

Би можело да ве интересира

Над 100.000 гледачи на денот на трката, уживаа во надмудрувањата во сите 3 класи.

Со воведување на CE 04, електричниот макси скутер, на почетокот на оваа година BMW јасно стави до знаење дека во блиска идиниа може да очекуваме многу повеќе од германците во овој сегмент. 

Почитувани љубители на мотоциклистичката култура,

Со особена чест Ве покануваме да бидете дел од првата манифестација CRUISE CULT – The Art of the motorcycle 2022, која ќе се оддржи во сабота 25.06.2022 год., во период од 12.00 ч. – 17.00 ч. во Парк на Франкофонија - Скопје.

Трките беа далеку од досадни и неинтересни во трите класи, во кои жештината и конфигурација на патеката, прописно ги истоштија натреварувачите.

Кој каде ќе оди во следната сезона на MotoGP, и зошто. 

Иако викендов во Мизано ја видовме првата победа на актуелниот шампион, сепак титулата е далеку од одбранета.

Листа на мото настани

Чопер клуб го најави Run to the Sun 2022.

 • 24 Јуни 2022 - 25 Јуни 2022
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

Ноќни Волци Балкан: Интернационален мото собир.

 • 09 Јули 2022 - 09 Јули 2022

Најава за мото собирот на МК ЏИНКА Радовиш кој ќе се оддржи на 29/30/31 јули 2022 година. Повеќе детали наскоро.

 • 29 Јули 2022 - 31 Јули 2022
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Дводневен мото фестивал во организација на МК Тиквеш Рајдерс од Кавадарци.

 • 17 Јуни 2022 - 18 Јуни 2022
 • 12 Другари
 • Ваташа, Кавадарци

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.