Николо Булега се избори за да оствари историска победа на Филип Ајленд, истовремено тоа беше неверојатно враќање за Андреа Ианоне кој го обезбеди својот прв подиум во WorldSBK

Николо Булега (Aruba.it Racing – Ducati) влезе во историјата на Светскиот шампионат во супербајк на првата трка од австралиската рунда, со тоа што стана првиот возач кој победил на неговото деби во WorldSBK по тимскиот колега Алваро Баутиста во 2019 година. Италијански подиум, првпат ова се случува по трката во Мисано во 1993 година, со Андреа Локатели (Pata Prometeon Yamaha) и Андреа Ианоне (Team GoEleven) кои го комплетираа подиумот; вториот означувајќи го своето враќање на тркачките патеки со водство на трката и освојување на третото место.

53388 JDR R1 Ambience2024

Ианоне ја доби шансата да води во својата прва трка по четири години отсуство од кое било натпреварување, докажувајќи дека „Манијакот“ сè уште го има она што е потребно за да се натпреварува во врвот. Алекс Ловс (Kawasaki Racing Team WorldSBK) можеше да ја предизвика ѕвездата на Дукати и го презеде водството со неверојатен потег низ Хејшед при што го превзема водството, но Ианоне се врати на првата позиција во свиокот 1 од 2. круг.

Имаше неколку возачки групи кои се бореа за првите позиции, вклучувајќи го и Алваро Баутиста (Aruba.it Racing - Дукати) кој се искачи од деветтото место за да биде во првите три иако падот на свиокот 10 во 4. круг го исфрли од победничката борба. Водечката група постојано разменуваше позиции до фазата во бокс помеѓу 9 и 11 круга, при што редоследот беше малку потресен по запирањата за промена на задните гуми.

08704 DCP R1 Ambience

Водечката група во 9-тиот круг ја сочинуваа Ианоне, Булега, Ловс, Топрак Разгатлиоглу (ROKiT BMW Motorrad WorldSBK Team), Џонатан Реа (Пата Прометеон Јамаха) и Баутиста, влегоа во бокс за промена на задната гума. Булега излезе понапред - тој беше во водство пред пит стопот откако го мина Ианоне во 7. круг - за потоа да остане неприкосновен бидејќи оствари прекрасна прва победа на Panigale V4 R, за целосно италијански подиум. Локатели се избори за својот пат од шестото до второто место, бидејќи користеше алтернативна стратегија со влегување во бокс во 11-тиот круг.

И покрај тоа што се бореше за подиум, Ловс ја заврши трката на четвртото место. Неговото темпо беше брзо во текот на трката од 20 круга, завршувајќи на само четири секунди до победата. Разгатлиоглу го освои петтото место иако ја премина линијата во П4. Шампионот од 2021 година доби казна од 1.225 секунди за прекршување на времето за интервенирање во пит при замена на гумите, што го симна на петтото место бидејќи заврши како водечки возач на BMW. Доминик Аегертер (GYTR GRT Yamaha WorldSBK Team) беше шести. Тој започна од P4, но падна на 14 место во првата половина од трката пред да се врати во првите шест.

53185 JDR R1 Ambience2024

Темпото на БМВ беше прикажано во текот на целото време со ван дер Марк (на седмото место откако Холанѓанецот се бореше на гридот. Бројот 60 поставуваше најбрзи кругови во текот на првиот дел од трката бидејќи заврши само десети зад Аегертер. Данило Петручи (Barni Spark Racing Team) беше деветти пред Гарет Герлоф (Bonovo Action BMW), кој се бореше со напред од задниот дел на мрежата по тежок Tissot Superpole. Неговиот тимски колега, Рединг, го следеше напред, но казната за време на интервенцијата во пит 2.030-те го испуштија зад Чави Вирге (Тим ХРЦ).

Темпото на БМВ беше прикажано во текот на целата трка со ван дер Марк (на седмото место откако Холанѓанецот се бореше на гридот). Бројот 60 поставуваше најбрзи кругови во текот на првиот дел од трката и заврши само десетти зад Аегертер. Данило Петручи (Barni Spark Racing Team) беше деветти пред Гарет Герлоф (Bonovo Action BMW), кој се бореше за подобра позиција од задниот дел на гридот по тешкиот Tissot Superpole. Неговиот тимски колега, Рединг, го следеше напред, но казната за време на интервенцијата во пит од 2.030 го спуштија зад Чави Вирге (Team HRC).

Џонатан Реа (Pata Prometeon Yamaha) се мачеше во текот на целиот викенд, а тоа продолжи и во трката бр.1, при што Реа заврши на 17-та позиција, 38 секунди од победата.