WSBK

WSBK: Реа е блиску до освојување на историската четврта титула

Реа е на чекор од испишувањето историја, четврта последователна титула ќе го направи нај-успешниот возач во Супербајк шампионатот.

Следете нè на:

 

Џонатан Реа, за време на трката која овој викенд ќе се вози во Мањикур ќе има можност да ја освои четвртата последователна титула во Светскиот Супербајк шампионат. Доколку му успее тоа, тој ќе стане најуспешниот возач во историјата на оваа серија.

Реа треба да освои девет поени повеќе од Чез Дејвис за да ја освои титулата уште во првата трка. Исто така, Михаел ван дер Марк не треба да има разлика поголема од 11 поени во однос на Реа.

Rea4

Доколку не му успее тоа во првата трка, за да ја освои титулата во втората трка, Реа треба да заврши со предност од најмалку 100 поени во однос на својот најблизок ривал. Во моментов, таа разлика изнесува 116 поени.

Доколку ја освои четвртата титула во шампионатот, тој ќе се изедначи според бројот на титули со Карл Фогерти. Сепак, со оглед на тоа дека веќе го претекна во однос на бројот на вкупни победи,  Реа ќе стане најуспешниот возач во историјата на оваа серија.

„Навистина сум возбуден во пресрет на трката, особено по настапот кој го имавме тука минатата година кога нашиот мотоцикл беше одличен,“ изјави Реа. „Имам одлични сеќавања од трката која се возеше тука лани, а овој викенд ќе биде и прва можност да се обидеме да стигнеме до титулата. Се обидувам да не мислам на тоа во моментов и сакам овој викенд да возам како и на сите други. Според временската прогноза се чини дека ќе имаме стабилно време во текот на целиот викенд. Целта е едноставна, исто како и во Портимао и на последните неколку настапи, да се обидеме да победиме и на двете трки. “

Би можело да ве интересира

Макпетрол објави голем попуст на целата своја програма, вклучувајќи ги мотоциклите од Хонда, мото опремата и кацигите.

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

На наш колега моторџија му е потребна помош, да се покажеме во вистинско светло во недела!

Викендов на патеката Орман во Скопје се вози третата и последна трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Фантастична борба за победата ја одбележа првата трка за ГН на Тајланд која му припадна на Марк Маркез.

Слободно можеме да кажеме дека новите модели кои ги прикажа Ducati за време на Intermot беа помалку резервирани.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.