MotoGP

Moto2: Инцидентот во кој беше вклучен Фенати ќе заврши на суд?

ФИМ му ја озема лиценцата за 2018, сегашниот тим го избрка, идниот го отпушти, а итој самиот изјави дека се повлекува од трките. Сепак приказната не е готова, Фенати ќе треба да се појави и на суд.

Следете нè на:

 

Продолжува приказната по инцидентот кој го предизвика Романо Фенати на трката во Мизано. Италијанската новинска агенција, АНСА извесува дека тој би можел да се соочи со обвинение за напад.

Според агенцијата, јавниот обвинител на Римини отворил истрага за напад наместо за обид за убиство. Сепак, вакво обвинение за некој кој е дел од мото трките ќе создаде сериозен преседан.

Фенати, при голема брзина ја притисна сопирачката на Стефано Манци. Двоецот во текот на трката неколкупати беше блиску до контакт. И покрај тоа што инцидентот беше сериозен, двајцата возачи поминаа без никакви повреди.

Фенати, првично доби забрана за настап на две трки. Казната потоа беше зголемена на шест трки откако FIM одлучи да ја суспензира неговата лиценца.  Неговиот тим се реши да ја прекине соработката со него, а истото го направи и  MV Agusta за кој требаше да настапува во сезоната 2019. На крајот и тој самиот одлучи целосно да се повлече од трките.

Би можело да ве интересира

Макпетрол објави голем попуст на целата своја програма, вклучувајќи ги мотоциклите од Хонда, мото опремата и кацигите.

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

На наш колега моторџија му е потребна помош, да се покажеме во вистинско светло во недела!

Викендов на патеката Орман во Скопје се вози третата и последна трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Фантастична борба за победата ја одбележа првата трка за ГН на Тајланд која му припадна на Марк Маркез.

Слободно можеме да кажеме дека новите модели кои ги прикажа Ducati за време на Intermot беа помалку резервирани.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.