Викендов на патеката Аданката во Романија се возеа шестата и седмата трка од БМУ Европскиот шампионат во брзински мотоциклизам.

Македонија имаше тројца претставници на трките, Христијан Бузалковски (МК Ендуро Тим - Водно Скопје) во класата SP125 и Слободан Ивчески (МК Сакамото) и Игор Спиров (МК Ендуро Тим - Водно Скопје) во класата F1000.

imgp2582

Во SP125 Бузалковски саботните квалификации ги заврши со најдобро време и за прв пат сезонава дојде до пол позицијата. Саботната прва трка стартуваше одлично за него, па следевме возбудлива борба до самиот крај. Иако на крајот од денот тој мораше да се задоволи со третата позиција, разликата до второпласираниот Милен беше само 0,4 делови од секундата.

Во неделата на втората трка Бузалковски прикажа фантастично возење, борбата од почетокот до крајот беше крунисана со второт место на пиедесталот и нови 20 бодови на своето конто.

Бузалковски во моментов се наоѓа на третата позиција во генералниот пласман со 121 поен, пред него на втората позиција е Милен Георгиев (Бугарија) со 142 поени, а на првата позиција е Жулиета Ленкова (Бугарија) со 161 поен.

imgp2563

Во класата F1000 имавме возбудливи квалификации во саботата, но лоша прва трка. Игор Спиров возеше за најдобро време на квалификациите, а Ивчески беше четврти. На трката нашите двајца натпреварувачи имаа одличен старт, па Ивчески ја поведе колоната следен од Спиров. За жал наместо двајца претставници на подиумот, не добивме ниту еден. Ивчески доживеа „хај-сајд“, а Спиров удри во него откако падна и трката за двајцата наши натпреварувачи беше завршена.

imgp2472

Во неделата во конкуренција на 23 возачи тие стартуваа од последните две позиции. Ивчески имаше проблеми со моторот и на крајот заврши на 17-та позиција без освоени бодови. Спиров успеа да се снајде во гужвата и на крајот да заврши на петтата позиција. Иако можеби можеше и повеќе тој треба да биде пресреќен со оглед на тоа што стартуваше последен, а на крајот дојде до нови 11 бодови на своето конто.

imgp2638

Во генералниот пласман во класата F1000 по лошиот викенд во Романија има промена во водечката позиција. Ивчески сега е на второто место со 101 поен, а пред него се искачи Петар Дианов (Бугарија) со 120 поени. На третата позиција во оваа класа сега се наоѓа Кристиан Гута (Риманија) со 76 поени, додека пак Игор Спиров падна на четвртата позиција со 68 поени.

Во екипен пласман Македонија се наоѓа на третата позиција со 233 поени, на првото место е Бугарија, на второто Романија.